poradatel, partneri
„K triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic“
FacebookFacebookFacebook
Edmund Burke

Program akce

Vážení přátelé

Zveme Vás ke sledování speciálního pořadu ke Dni památky obětí holocaustu (Jom Ha-Šoa), který vysílá v přímém přenosu z Pinkasovy synagogy televize Noe tuto neděli 18. dubna 2021 od 15 hodin.

Program nazvaný „Kulturou proti antisemitismu“ připravila česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). Díky spolupráci s Židovským muzeem v Praze bude vysílán z evropsky jedinečného památníku obětí šoa – Pinkasovy synagogy, na jejíchž zdech jsou ručně napsána jména téměř 80 tisíc českých a moravských Židů, kteří se v letech druhé světové války stali obětmi nacistické genocidy a nemají svůj hrob.

Ředitel Židovského muzea Leo Pavlát vás seznámí s historií tohoto památníku, na jehož vzniku se podíleli významní umělci. Jedna z mála žijících pamětnic holocaustu Evelína Merová, která přežila jako jediná ze své rodiny a jejíž dětský obrázek malovaný v terezínském ghettu zachycující Sněhurku a sedm trpaslíků patří též do expozice v Pinkasově synagoze, bude vyprávět část svého životního příběhu. Ukázky z její knihy „Opožděné vzpomínky“ pak čte herec Jan Potměšil.

Program nás několikrát přenese přímo do Izraele. Uvidíte, jak se na Jom Ha-Šoa za zvuku sirén doslova zastaví celá země. Budete sledovat pietní akt přímo v památníku Jad Va-šem v Jeruzalémě a budete svědky vzniku unikátní nahrávky písně o životě, na níž se podílely stovky Izraelců všech generací. Tento úchvatný klip dokumentuje obrovskou vůli k životu, která je pro Izrael tak typická.

Hudebně program doplní písničkář Vladimír Merta s dcerou Sárou a kapela Meckie Messer Klezmer Band. O současném antisemitismu promluví vedle Leo Pavláta také předseda Senátu Miloš Vystrčil a izraelský velvyslanec Daniel Meron, který rovněž hodnotí současné vztahy mezi Českou republikou a Státem Izrael.

Pořad „Kulturou proti antisemitismu“ sledujte v neděli 18. dubna 2021 od 15 hodin v přímém přenosu na TV Noe zde: https://www.tvnoe.cz/live

Aktuality nalejdete na Facebooku https://facebook.com/vsichnijsmelidi

I v době, kdy boj s virovou nákazou zaměstnává celou zemi, nesmíme zapomínat ani na boj proti viru antisemitismu, který si vyžádal v dějinách miliony obětí. Filosof Edmund Burke řekl, že k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic. Zveme Vás, abyste společně s námi dali najevo, že jsme se z minulosti poučili.

Mojmír Kallus