poradatel, partneri
„K triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic“
FacebookFacebookFacebook
Edmund Burke

Program akce

Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) Vás zve do Prahy na veřejnou akci „Kulturou proti antisemitismu“, která se koná na Květnou neděli 14. dubna 2019.

Pořádáme ji proto, že se znepokojením sledujeme stále silnější vlnu nepřátelské propagandy namířené proti Židům. Od prvního ročníku v roce 2004 se situace v Evropě výrazně zhoršila. Považujeme za alarmující, že Židé se dnes, po více než 70 letech od holocaustu, v řadě zemí Evropy již opět necítí bezpečni. Jsme přesvědčení, že právě jako křesťané bychom měli být vždy mezi prvními, kteří se ozvou, kdykoli se objeví protižidovské předsudky. Zavazuje nás k tomu i naše vlastní minulost a bolestná historie židovsko-křesťanských vztahů.

Akce začíná „Pochodem dobré vůle“ centrem Prahy, po němž následuje veřejné shromáždění v sídle Senátu ve Valdštejnské zahradě. Účastníci Pochodu dobré vůle se sejdou před 14. hodinou na Staroměstském náměstí, odkud projdou ulicemi Josefova, na Palachově náměstí před Rudolfinem zhlédnou taneční vystoupení studentů Tanečního centra Praha a pochod zakončí ve Valdštejnské zahradě, kde se připojí k navazujícímu shromáždění. Cílem je vytvořit pokojným a kulturním chováním kontrast k agresivním a lživým projevům nenávisti a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří.

Dramaturgie letošního šestnáctého ročníku shromáždění ve Valdštejnské zahradě, jež patří k největším veřejným vystoupením křesťanů u nás, opět vychází z připomenutí tragické minulosti šoa, ale věnuje se i životu přeživších po válce a také současnosti. Hlavním programovým bodem je představení pamětnice Hany Sternlichtové. Jan Potměšil a Adéla Kačerová v režii Jana Kačera přiblíží ve scénickém čtení hlavní body jejího životního osudu, který je zaznamenán v její knize „Svobodná, volná“. Paní Sternlichtová, která přežila Osvětim a po válce našla nový život v Izraeli, bude osobně přítomna a převezme čestné občanství rodného města Holic. Letos poprvé využijeme velkoplošné projekce a její příběh představíme také ve filmovém sestřihu. Autentické svědectví patří k nejsilnějším nástrojům potírání propagandy. Nenechte si ujít tuto vzácnou příležitost poslechnout si živé svědectví těch, kdo tyto hrůzy přežili.

Na programu se budou podílet mnozí čeští i zahraniční politici a umělci, kteří svou aktivní účastí podpoří myšlenku celé akce. Pozvání přijal izraelský velvyslanec Daniel Meron, předseda Senátu Jaroslav Kubera, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, předseda Výboru pro kulturu hl. m. Prahy Jan Wolf, moderátorka Českého rozhlasu Veronika Sedláčková a herec Jan Potměšil. Hudebně program doprovodí kapela Mackie Messer Klezmer Band. Zúčastní se také více než sto středoškoláků z Česka, Německa a Dánska.

Filosof Edmund Burke řekl, že k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic. Zveme Vás, abyste společně s námi dali najevo, že jsme se z minulosti poučili.

Mojmír Kallus